Koučink

Nejen sportovci mají svého kouče

„Poradil mi, jak sestavit tým okolo sebe, který bude zaměřen na vysokou kvalitu výkonu. Důležité bylo vytvoření mise, tedy hlavního poslání naší společnosti. V tom byly pro mne konzultace se Stevem Jobsem k nezaplacení,”
uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Mark Zuckerberg, zakladatel populárního Facebooku
a podle časopisu Forbes 14. nejbohatší muž v USA
Nejen vrcholoví sportovci mají své kouče, ale služby konzultantů čím dál častěji využívají i úspěšní manažeři a podnikatelé. I jim se přes jejich nesporné kvality a zkušenosti v některých případech vyplatí získat názor třetích stran. Stran, které nemusí být přímo spjaty s daným podnikáním, ale díky jejich profesnímu rozhledu a zkušenostem, může být nezávislý pohled koučů na věc velmi cenný.
Často kladené dotazy
Často kladené otázky
Co vlastně obnáší koučink v podnikání? Je to o výměně zkušeností, kdy kouč nedává rady, návody nebo doporučení, ale pomáhá najít řešení společně s klientem. Řízeným rozhovorem se snaží společně s klientem například stanovit výhody a nevýhody daného řešení. Ve finále si klient prostřednictvím svého kouče nachází vlastní cestu, která mu nejvíce vyhovuje. Je to jako ve sportu. Trenér také není lepší sportovec než jeho svěřenec. Ale poskytuje mu zpětnou vazbu, nezávislý pohled a pomáhá stanovit další strategii. Výsledkem je vždy snaha dosáhnout profesního a osobního rozvoje.

V jakých oblastech kouči působí? Pole působnosti koučů jsou velmi rozmanitá. Je lepší, když kouč má nějaké zkušenosti s danou oblastí, ale není to nezbytnou podmínkou. Známe případy, kdy zkušenosti z financí se uplatnily v energetice nebo v personalistice. Každopádně bez ohledu na obor působnosti je agenda ve firmách velmi podobná.

Kdo všechno může mít kouče? Zpravidla se jedná o klíčové pozice ve firmě. Mohou to být přímo vrcholoví manažeři anebo třeba i specialisté, kteří jsou nositeli strategického firemního know-how. Jedná se tedy o lidi, kteří mají zásadní vliv na celkové výsledky společnosti.

Jaká je cena kouče? Je to stejné jako například při koupi nového vozu. Ceny jsou stanoveny pro základní modely, nicméně konečná cena se odvíjí od výbavy, kterou si zákazník přeje.

Co když mi služby kouče nebudou vyhovovat? Spolupráci je možné uzavřít také na daný projekt nebo na určité časové období, která vychází lépe než jednorázová spolupráce. Je tedy na klientovi, jaký model partnerství si vybere.
Říkají o mně
Tomáše jsem potkal jako lektora na kurzu Vyjednávání organizovaném firmou Krauthammer. Kurz jsem hodnotil jako velmi přínosný, a to zejména díky způsobu pojetí, které Tomáš výborně zvládl. Kurz byl méně o terorii a více o nacvičování praktických situací, kde se teprve ukáže, co v člověku opravdu je. Tento způsob tréninku považuji za velmi přinosný a záleží zejména na lektorovi, aby vše správně organizoval, nechal ostatní tvořit a přitom je jemně naváděl ke správným řešením. Jak ukázala praxe, člověk někdy nevyjednává jen z lenosti či bojácnosti a často stačí jen trochu něco zkusit, a hned je nějaká výhoda na stole. Z Tomášova kurzu jsem si odnesl docela dost praktických poznatků a triků, takže určitě mohu doporučit!!!
Karel Hanák
S panem Adamem jsme realizovali školení vedoucích pracovníků ve výrobě, s cílem posílení manažerských dovedností. Oceňujeme profesionální přístup a podporu v přípravné fázi projektu, kdy po analýze aktuální situace ve firmě sestavil osnovu školení zcela reflektující naše aktuální potřeby. Školením se podařilo v účastnících vzbudit skutečný zájem o probíraná témata a motivovat je ke zdokonalování jejich manažerských dovedností. Školitel vedl výuku aktivní formou, s důrazem na okamžité procvičení praktické aplikace získaných dovedností.
Martina Zaciosová
Human Resources Assistant Manager
AISIN EUROPE MANUFACTURING CZECH s.r.o.
Pokud Vás moje nabídka služeb zaujala
Kontaktujte mě